Hodowla owiec jest niezwykle fascynującą, lecz nieco skomplikowaną dziedziną rolnictwa. Wymaga ona odpowiedniej wiedzy, zaangażowania i troski. Jeśli jesteś zainteresowany hodowlą owiec i chcesz poznać kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać, to dobrze trafiłeś. W poniższym poradniku przedstawimy szereg porad, które z całą pewnością ułatwią Ci założenie takiej hodowli. Czy hodowla owiec nadal się opłaca? Jakie są zasady prawne dotyczące hodowania owieczek? Jak o nie dbać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Hodowla owiec – opłacalność

W dzisiejszych czasach często mówi się o tym, że hodowle owiec przestają być opłacalne. Czy to prawda? Nie do końca. Taka hodowla nadal może przynosić spory zysk, pod warunkiem, że będzie prowadzona z odpowiednim planowaniem i strategią. Faktem jest, że hodowanie owieczek w celu produkcji wełny staje się coraz mniej opłacalne, ze względu na zmniejszony popyt tego materiału. Obecnie na tym interesie najwięcej zarobią hodowcy jagniąt, którzy zysk będą czerpać ze sprzedaży mięsa oraz z dotacji unijnych i funduszy krajowych. Co więcej, czasami hodowcy czerpią także zysk pasywny z agroturystki, oferując atrakcje dla turystów polegające na obserwacji lub interakcji z tymi pięknymi zwierzętami.

Jak hodować owce?

Zasady prawne dotyczące hodowli owiec w Polsce stanowią o kilku ważnych kwestiach, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Oto one:

  1. Powierzchnia – prawo stanowi, że na jedną owcę powinniśmy poświęcić od około 0,10 do 0,20 ha powierzchni pastwiskowej. Nie zapominajmy o tym, że owieczki są zwierzętami stadnymi. Kochają towarzystwo i koniecznie muszą być hodowane w grupach, aby miały zapewnione odpowiednie warunki społeczne i ciągłą redukcję stresu. W zależności od ilości owiec w standzie, konieczne będzie odpowiednie zagospodarowanie pastwisk oraz wyznaczenie wybiegów.
  2. Schronienie – do hodowli tych cudownych zwierzaków konieczna będzie również swojego rodzaju stodoła. Owce potrzebują miejsca do schronienia, w którym będą mogły schować się przed np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy zbyt duża ekspozycja na słońce.
  3. Zdrowie i dobrostan – każdy hodowca jest zobowiązany do dbania o stan zdrowia i dobrostan swoich owieczek. Zapewnienie odpowiedniego żywienia, regularne szczepienia, profilaktyka przeciw pasożytom oraz sprawienie dogodnych warunków sanitarno-higienicznych to absolutny obowiązek wszystkich hodowców tych zwierząt. Pamiętaj także, aby hodowla owiec to także zarządzanie rozrodem. Należy planować okresy rui, ciąży oraz porodu, aby zapewnić zdrowie matki i młodych.

Należy pamiętać, że owce są wysoce roślinożerne i ich dieta powinna w dużej mierze opierać się na diecie roślinnej. W naturalnych warunkach owieczki pasą się na pastwiskach, gdzie mogą spożywać trawę, różne zioła i liście. W okresach o ograniczonym dostępie do świeżych roślin bardzo istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości paszy, która spełniać ich zapotrzebowania żywieniowe. Owce nie pogardzą także sianem czy sianokiszonkami. Poza tym powinniśmy pamiętać o zapewnieniu owieczkom ciągłego dostępu do świeżej i czystej wody pitnej.

Hodowla owiec to bardzo pasjonujące wyzwanie, które może przynieść zarówno zysk, jak i radość oraz satysfakcję. Pamiętaj, że hodowanie tych zwierząt będzie wymagało wiele zaangażowania, dużo ciężkiej pracy oraz odpowiedniej wiedzy. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik nieco rozjaśnił Ci to, o co należy zadbać podczas hodowli owiec.