23 maja bieżącego roku cena pszenicy na giełdzie USA zmalała do niecałych 6$ za buszel. Taka sytuacja nie miała miejsca od dawna. Jakie są tego przyczyny? Czy ceny chleba spadną? Sprawdzamy.
Przyczyny niskich cen
Całkiem niedawno świat obeszła informacja, która absolutnie wstrząsnęła rynkiem zbóż rolnych. W zeszłym tygodniu Rosja ogłosiła, że przedłuża zawartą w lipcu 2022 r. umowę zbożową, na której mocy ukraińskie zboże może być bezpiecznie transportowane z Ukrainy na inne rynki światowe. Umowa ta zapewnia dostęp do zbóż rolnych dla najbardziej potrzebujących krajów Afryki i nie tylko. Jej znacznie jest zatem ogromne, co bezpośrednio widać po zaburzeniu cen na giełdzie. Szczególną uwagę przyciąga nowa cena pszenicy, która nie była aż tak niska od prawie dwóch lat! Wiele osób zastanawia się zatem, czy z tej okazji możliwe będą obniżki cen pieczywa.
Czy chleb stanieje?
Mogłoby wydawać się, że tańsza mąka oznacza tańszy chleb. W praktyce niestety wygląda to nieco inaczej. Pomimo tego, że ceny mąki spadają od jakiegoś czasu, to niestety cena chleba pozostaje w miejscu lub spada bardzo nieznacznie. Piekarze twierdzą, że mąka to tak naprawdę bardzo niewielki wydatek w porównaniu np. do rosnących cen energii czy kosztów transportu. Według estymacji specjalistów, ceny chleba raczej nie spadną, a jeżeli już, to na pewno nie zbyt znacznie.