Osiągnięcie maksymalnych plonów na swojej farmie często wymaga bardzo starannego planowania i strategicznego myślenia. Dobór roślin do pory roku, rotacja upraw, harmonogram sadzenia i zbiorów – to wszystko to bardzo istotne elementy, które mają znaczący wpływ na sukcesywne plony. Jeżeli chcesz odkryć praktyczne porady i wskazówki dotyczące planowania, które pomogą Ci uzyskać optymalne plony, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika. Dzięki nam dowiesz się, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać potencjał swojej ziemi i przekształcić ją w istną oazę obfitości. Zaczynamy!

Jak zaplanować zasiew?

W rolnictwie niezwykle istotnym elementem jest dostosowanie zasiewu roślin do odpowiedniej pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Gdy zasiejemy daną roślinę zbyt wcześnie lub zbyt późno, to może okazać się, że plony z niej będą zbyt małe i niesatysfakcjonujące. Wiosną, gdy temperatura wzrasta, gleba zaczyna odmarzać i staje się odpowiednia do posadzenia wielu gatunków roślin. Większość z nich, takich jak pszenica, jęczmień czy buraki posadzić możemy już wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Wysiew takich roślin tak wcześnie pozwala na znacznie dłuższy okres wegetacyjny przed zbiorami, co bez wątpienia przekłada się na większą masę ziarna. Istnieją jednak rośliny, które są nieco bardziej ciepłolubne i preferują dłuższe, słoneczne dni. Należą do nich np. kukurydza czy ogórki. Te zazwyczaj zasiewamy w maju lub na początku czerwca. Sianie takich roślin latem umożliwia im korzystanie z korzystnych dla nich warunków atmosferycznych i optymalny wzrost. Dobór roślin do pory roku wcale nie jest bez znaczenia i bardzo często będzie świadczył o obfitości naszych plonów. Przed rozpoczęciem zasiewu koniecznie zapoznaj się z harmonogramem sadzenia i zbiorów każdej rośliny, którą planujesz zasiać. Pamiętaj, że każda roślina ma określony okres wegetacyjny i swoje „okno” czasowe na zasiew i zbiory. Bardzo ważne jest, abyś zrozumiał wymagania dotyczące terminów siewu, ponieważ pozwoli Ci to na znaczne polepszenie jakości i ilości swoich zbiorów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Planując swój zasiew powinieneś koniecznie pamiętać o rotacji upraw. Czym ona jest? Rotacja upraw polega na zmianie gatunków roślin uprawianych na danym polu z sezonu na sezon. Ma ona wiele korzyści, zarówno dla gleby, jak i dla obfitości naszych zbiorów. Jedną z nich jest zapobieganie wyczerpywaniu gleby, co bezpośrednio wpływa na zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób i szkodników, które mogą atakować określone gatunki zasadzonych przez nas roślin. Zmiana gatunku zdecydowanie utrudnia namnażanie się patogenów i szkodników, które są związane z konkretnymi gatunkami roślin. Po drugie, w przypadku monokultury, czyli uprawy jednego gatunku rośliny na tym samym polu rok do roku, dochodzi do nadmiernego wykorzystania tych samych składników odżywczych, co prowadzi do ich nasilonego wyczerpania. W rezultacie gleba staje się uboższa i mniej efektywna dla uprawy danej rośliny.

Powyżej przedstawiliśmy szereg porad, które z całą pewnością pomogą Ci zaplanować sezon rolniczy i zwiększyć swoje plony. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne.