Financial Time informuje, że Unia Europejska może być skłonna do poluzowania sankcji nałożonych na Rosję. Wszystko to ma związek z wygasającą 17 lipca umową zbożową.

Poluzowanie rosyjskich sankcji

Unia Europejska rozpatruje ideę umożliwienia Rosselkhozbankowi, objętemu sankcjami, utworzenia podmiotu zależnego, który mógłby ponownie zintegrować się z globalnym systemem finansowym. Takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do zachowania „umowy zbożowej”, która kończy się 17 lipca. Zgodnie z informacjami plan przedstawiony przez Moskwę w trakcie negocjacji prowadzonych pod egidą ONZ pozwoliłby rosyjskiemu bankowi na założenie filii do przeprowadzania płatności związanych z eksportem ziarna. Nowo powstała jednostka miałaby możliwość korzystania z globalnego systemu komunikacji finansowej SWIFT, który został wyłączony dla głównych rosyjskich banków po ataku na Ukrainę w ubiegłym roku.

Unia Europejska zdesperowana?

Zachodnie rządy wydają się być zdesperowane obecną sytuacją. Wygląda na to, że zachowanie umowy o eksporcie zboża gra kluczową rolę na rynku finansów europejskich. Sprawa jest w toku, a wszystko rozwiąże się już 17 lipca bieżącego roku. Czekamy na efekty!