Przez kilka ostatnich miesięcy ceny jajek oraz drobiu zaczęły znacząco spadać. Obecny spadek cen w dużej mierze jest efektem stopniowego zwiększenia produkcji drobiu wśród głównych producentów unijnych. Tyczy się to również Polski.

Dlaczego produkcja drobiu tak się opłaca?

Mimo że ceny jaj wciąż utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie w historii, ostatnie miesiące przyniosły znaczący spadek cen. Wynika to z rosnącej dostępności jaj, wspieranej przez obecnie wysoką opłacalność produkcji. Na spadek cen jaj wpływają również obniżające się koszty pasz.

Co dalej?

W pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku wartość eksportu drobiu z Polski wzrosła o 5,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, kiedy wzrost wyniósł 59,9%. To rezultat zarówno wyższych cen, jakie eksporterzy uzyskiwali, jak i większej ilości sprzedanego drobiu. Cena, po której skupywano drób, wyniosła 5,88 zł/kg w lipcu (spadek o 10,9% w porównaniu z rokiem poprzednim), a koszt pasz dla drobiu ustabilizował się na poziomie 1,87 zł/kg (spadek o 19,4% r/r). To spowodowało, że relacja między ceną żywca a ceną pasz w lipcu wyniosła 3,15, podczas gdy rok wcześniej było to 2,85, co wskazuje na poprawę opłacalności produkcji w skali roku. Biorąc pod uwagę sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu, prognozuje się, że cena skupu drobiu na koniec 2023 roku wyniesie około 5,00 zł/kg, a na koniec 2024 roku około 4,20 zł/kg.